26
.
12
.
2024
Оксана Плотнікова

Від зневіри до двох пропозицій роботи: історія Аліси з "Mom, Work!"

Батькам

За даними Міністерства соціальної політики України, понад 163 000 родин виховують дітей з інвалідністю. Більшість матерів змушені повністю присвячувати себе догляду, фактично втрачаючи шанси на професійну реалізацію та фінансову незалежність. При цьому, 85% таких жінок мають вищу освіту, однак, через існуючі системні обмеження та соціальні бар'єри лише 20% можуть реалізувати свій професійний потенціал.

Історія учасниці проекту «Mom work» Аліси яскраво ілюструє ці виклики. Все життя вона присвятила праці та прагненню до самореалізації, де мрія про фінансову незалежність була рушійною силою. Все змінилося в той момент, коли роботодавець звільнив її після того, як дізнався про дитину з інвалідністю. Зіткнувшись з відвертою дискримінацією та відсутністю будь-якої інклюзивної культури, Аліса тривалий час марно намагалася знайти роботу. Надії поступово розчинялися, а зневіра у власних силах зростала. Страх невдачі та відмови паралізували її професійні прагнення. Перерва у роботі становила близько 7 років. Випадково натрапивши в інтернеті на інформацію про старт проекту для матусь дітей з інвалідністю «Mom work»,  вона вирішила скористатися цією можливістю і подати заявку на участь. Це була важлива спроба нарешті зрушити складну ситуацію з працевлаштуванням. 

«Найбільшим натхненням для мене стала підтримка від організатора курсу, кар’єрного консультанта, кураторів та всіх учасниць програми «Mom work». Розуміння того, що ти не знаходишся сам-на-сам, а маєш велике коло орієнтованих на успіх однодумців – спонукало рухатися вперед і здійснити свою мрію: почати знову працювати», - ділиться своїми враженнями  Аліса.

У процесі навчання вона зробила важливе відкриття: не лише робота обирає людину, а й людина має свідомо обирати місце праці, відповідні умови, колектив, в кому буде комфортно і приємно. Головне - не хапатися за першу-ліпшу пропозицію, а зважено аналізувати можливості і умови праці, цінувати себе.

No items found.

Окрім цього, Аліса сформулювала для себе кілька важливих моментів, на які почала орієнтуватися. По-перше, це пошук віддаленої онлайн-роботи з гнучким графіком, по-друге, прийшло розуміння і бажання змінити взагалі звичну для себе сферу діяльності, відійти від бухгалтерії і почати рухатися в новому напрямку. 

«Мені потрібна була робота, яка дасть змогу морально відпочити, тимчасово абстрагуватися від щоденних проблем. Робота, що приноситиме не лише фінансове задоволення, але й підтримуватиме мій емоційний стан», - пояснює вона. 

І от здавалося б неможливе стало реальним! Знайти роботу своєї мрії Алісі вдалося прямо на проекті під-час проходження пробної співбесіди з представником ЛУН (відомої компанії, яка працює як на українському так і міжнародному ринках нерухомості). Адже програмою «Mom work» передбачено не тільки вебінари з навчання мам дітей з інвалідністю, але і тестові спроби співбесід з представниками провідних компаній та бізнесів ринку України.  Правильне резюме та здобуті під час навчання вміння самопрезентації, всебічна підтримка – все це працювало на досягнення мети, тому бажана вакансія була отримана. Аліса говорить, що пройти всі кроки і досягти результату вона змогла завдяки колосальній вірі у неї і допомозі всіх учасників проекту «Mom work».  Ця робота дозволила їй гармонічно поєднати свої професійні обов’язки і завдання з доглядом за дитиною з інвалідністю, створити вільну, комфортну обстановку, налагодити баланс і внутрішню гармонію. Суттєву підтримку отримує Аліса і  від своєї родини, чоловіка, який намагається допомагати у всьому, мотивувати, морально налаштовувати. 

«Всьому свій час. Якщо послідовно йти до мети, ви обов'язково її досягнете. Ваша робота знайде вас, навіть якщо доведеться почекати. Результат буде. Найголовніше розуміти, що скільки б часу ви не були без роботи, ваші знання, вміння та навички нікуди не зникли, а збереглися. Дитина з інвалідністю – це не тягар і не вантаж, а навпаки – ваша перевага. Досвід догляду формує унікальні професійні якості: стійкість, витривалість, стресостійкість», - підсумовує Аліса, надихаючи інших матерів на зміни.

Історія Аліси є яскравим прикладом того, що професійна реалізація для матерів дітей з інвалідністю не лише можлива, але й має стати пріоритетним напрямком соціальної політики держави в цілому. Кожен успішний кейс працевлаштування руйнує стереотипи та розширює можливості для інших жінок, які опинилися в подібних життєвих обставинах. Соціальна інклюзія перетворюється з абстрактного поняття на реальну практику взаємодії, де виховання у родині дитини з інвалідністю розглядаються не як обмеження, а як унікальний життєвий досвід. Такі історії надихають, доводять, що за умови підтримки, віри в себе та системного підходу будь-які професійні мрії стають досяжними.

Проєкт «Mom work!» реалізовується за підтримки фонду Nova Ukraine.