16
.
07
.
2024
Оксана Плотнікова

Ментальне здоров’я та відпочинок для батьків дітей з інвалідністю

Батькам

Уявімо собі космонавта, який вирушає у тривалу місію на Сатурн. Він ретельно готується, тренується, вивчає кожну деталь корабля та особливості далекої космічної планети. Щодня, щогодини його думки та сили сконцентровані на поставленому завданні, щоб виконати все досконало. Але що станеться, якщо він забуде взяти з собою кисневі балони? Без них навіть найпідготовленіший космонавт не зможе виконати свою місію. 

Ця метафора якнайкраще ілюструє важливість збереження метального здоров’я та відпочинку для людей.

Батьки дітей з інвалідністю щодня вирушають у свою особливу "космічну місію". Вони вивчають діагнози, процедури, терапії, стають експертами у догляді за своїми дітьми. Але часто в цьому шаленому ритмі забувають про свої власні "кисневі балони" - ментальне здоров'я та відпочинок, без яких неможливо продовжувати цю надважливу місію любові та піклування, зберігати власний психологічний та емоційний стан.

Звернемо увагу на основні фактори, які викликають порушення ментального здоров’я? 

  • Підвищений стрес: батьки часто стикаються з додатковими викликами у догляді за дитиною, несподіваними форс - мажорами, відчувають постійне напруження через медичні, психоемоційні, освітні або соціальні потреби дитини.
  • Емоційне навантаження: є похідним від постійного напруження. Батьки часто переживають складні емоції: смуток, тривогу, провину, гнів, а також можуть відчувати емоційне виснаження через постійну турботу та перевантаження себе думками, що «окрім мене більше ніхто цього не зможе зробити».
  • Соціальна ізоляція: гостро відчувають себе відокремленими від друзів та родичів, які не розуміють їхню ситуацію, не мають достатньо вільного часу на соціальні контакти через догляд за дитиною, тим самим втрачаючи свої набуті дружні зв’язки та компанію.
  • Фінансовий тиск: постійно думають про додаткові витрати, пов’язані із лікуванням, реабілітацією, придбаннями необхідного спеціальне обладнання та апаратури, спеціального харчування тощо. Це все створює додатковий вплив на метальне здоров’я.
  • Проблеми зі сном: часто мають порушений режим сну через необхідність догляду за дитиною вночі, або неможливість заснути через психоемоційні переживання та думки.
  • Подружні стосунки: можуть виникати напруження та непорозуміння у відносинах між чоловіком та жінкою через стрес та різні погляди на догляд за дитиною, відмову допомагати та ділити сімейні обов’язки пропорційно.
  • Почуття провини: постійно звинувачують себе у тому, що дитина народилася хворою, відчувають провину за "недостатні" зусилля, навіюють думки «я погана матір» тощо.
  • Наявність хронічної втоми, пригніченого настрою, фізичне та емоційне виснаження.

Якщо ці пункти повністю описують ваш стан, або мають дотичні моменти по кільком складовим, є довготривалими та суттєво впливають на ваше життя  – слід звернути на це особливу увагу та спробувати покращити ваше здоров’я. 

Багато відомих психологів, таких як Аарон Бек, Абрагам Маслоу, Віктор Франкл досліджували питання збереження ментального здоров’я, розробляли шляхи та способи його регуляції та відновлення. Вони уявляли ментальне здоров’я складною Екосистемою. В ній кожен елемент (думки, емоції, поведінка) взаємопов’язані та впливають на інші. І саме їх баланс важливий для загального здоров'я. Зовнішні впливи (стрес, травми) можуть порушити рівновагу, але система має здатність до самовідновлення при належному догляді.

То ж як саме батьки дітей з інвалідністю можуть відновити себе? Які є прийоми та способи? Проаналізувавши великий об’єм інформації, ми підібрали для вас корисні та дієві рекомендації, виконуючи які, обов’язково матимете позитивний результат.

  1. Не нехтуйте самодопомогою. Регулярний відпочинок критично важливий для підтримки власного здоров'я. Самодопомога - це не егоїзм, а необхідність, щоб зберегти себе і надалі ефективно піклуватися про власну дитину. Звертайтеся по допомогу до фахівців (психологів, соціальних робітників, персональних асистентів та нянь), коли це необхідно, приймайте підтримку від близьких, не навантажуйте тільки себе, використовуйте всі наявні та доступні ресурси та послуги. 
  2. Організовуйте собі відпочинок. Нехай це будуть короткі перерви протягом дня, або пошук можливостей та варіантів для більш тривалого відпочинку. Пам’ятайте, що це не розкіш, а необхідність для підтримки довгострокового здоров'я, благополуччя та власної ефективності. Це інвестиція в якість життя всієї родини. Вона може стати прикладом іншим членам вашої родини, навчити здоровому балансу між турботою про інших і про себе.
  3. Спробуйте налагодити або відновити заняття спортом. Регулярні фізичні вправи покращують загальний стан здоров’я, збільшують витривалість і силу, знижують рівень стресу та тривожності, покращують настрій, сприяють емоційній розрядці та дають змогу зробити перерву в рутинних обов’язках та зосередитися на власних потребах.
  4. Практикуйте заняття йогою або медитацію. Подібні практики покращують концентрацію та ясність мислення, допомагають усвідомлено приймати рішення, виважено підходити до вирішенні проблем. Допомагають долати стрес, тривогу, депресію або вигорання, дають можливість тимчасово відволіктися від щоденних турбот, покращують сон і значною мірою покращують ментальне здоров’я. 
  5. Займайтеся улюбленим хобі чи будь-якою творчою діяльністю. Це дозволяє виразити емоції, які важко висловити словами, може служити здоровим способом управління стресом та тривогою, нагадує про особисті інтереси та вподобання. Нові хобі стимулюють мозок, покращують когнітивні функції. Освоєння нової навички чи здобуття нових знань підвищують самооцінку, додають різноманітність та радість до повсякденного життя. Це також спосіб відпочинку та зміни фокусу тем для розмов поза контекстом догляду за дитиною.
No items found.

Пам’ятайте, батькам дітей з інвалідністю критично важливо берегти своє ментальне здоров'я та регулярно відпочивати, оскільки це безпосередньо впливає на якість догляду за дитиною та загальне благополуччя всієї родини. Постійний стрес та емоційне виснаження можуть призвести до серйозних проблем зі здоров'ям, погіршення стосунків та зниження ефективності у виконанні батьківських обов'язків. 

Відпочинок та турбота про власне ментальне здоров'я дозволяють "перезарядитися", відновити емоційні та фізичні ресурси, що необхідні для довготривалого догляду за дитиною з особливими потребами та збереження відчуття задоволення від життя.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Епіпросвіта” і не відображає позицію Німецького фонду Маршалла.